Myth Debunked: Eating Healthy is Expensive

It’s common knowledge that eating healthy is expensive, right? I mean, there is probably a reason why Whole Foods is located in areas where people might have higher disposable incomes (see image below)(Joke for those who live in the Bay Area).

map

However, there has been recent studies that contradict this popular belief. According to a study from the Harvard School of Public Health, the price difference between a healthy and unhealthy diet is just $1.50 a day. To put $1.50 a day in perspective, that’s just a plain cup of coffee! Also, another study from the USDA, says that eating healthy is in fact cheaper when you calculate the cost in a smarter way by using price per food energy, price by weight, and price per average amount consumed as your measurements.

To help make my case, the Huffington Post provides us a list of 8 super cheap superfoods:

Flickr: cookbookman17,  stevendepolo, Robert S. Donovan , BobShrader

Flickr: cookbookman17, stevendepolo, Robert S. Donovan, BobShrader

  • Dried Beans (cost per serving: 18 cents): Not only are they filling, but beans of all kinds are loaded with protein and fiber.
  • Potatoes (cost per potato: 21 cents)- Now, I know these guys have a bad rep from being deep fried or loaded with cheese all the time, but in their purest form, these guys are really good for you. They’re loaded with vitamins B and C, fiber, potassium and complex carbs.
  • Eggs (cost per egg: 16 cents): Eggs are good for both the brawn and the brain. A single egg is packed with 6 grams of protein, and their yolk is one of the best ways to get the B vitamin choline (which is crucial for brain development). 
  • Bananas (cost per banana: 16 cents): A.K.A. “Nature’s Powerbar.” Everyone knows that bananas are high in potassium, but what most people don’t know is that they also pack fiber, vitamin C and vitamin B6.

    Flickr: emmadiscovery, Rusty Clark,  bdamon and Shutterstock

    Flickr: emmadiscovery, Rusty Clark, bdamon and Shutterstock

  • Oats (cost per serving: 62 cents): What better way to start your day than eating something that’s filling AND lowers your cholesterol! Also, they’re packed with thiamin, magnesium, phosphorous, and manganese.
  • Brown rice (price per serving: 10 cents): They can fill you up without loading you up on the calories thanks to the 3 grams of fiber for every half cup. Also, it’s been found that people who switch from white rice over to brown rice lower their diabetes risk and blood pressure.
  • Canned Tuna (cost per serving: 46 cents): Tastes like chicken and is a cheap source of protein, iron, and healthy fats that can prevent heart problems and enhance brain power.
  • Cabbage (cost per serving: 11 cents): These often-overlooked greens are more nutritious than you think. They’re a great source of Vitamin C, fiber, and potassium, and possess some of that disease-fighting powers that broccoli has.

Of course, for those who are looking to make eating easier on the wallet, there are a couple of problems that these studies don’t address such as the time it takes to cook healthy meals and recipes that include the cheap superfoods listed above. That’s where Fitsme comes in. With our web app, soon to be mobile app, you can customize your meal plans to accommodate your time schedule and include the ingredients you want. Now stop making excuses about why you can’t eat healthy and start cooking!

-By Brian Van

thebookofbrian.tumblr.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s